Skip to Main Content

HOME / NEW AND SIGNATURE EVENTS /


2019 Provincial Results - Class J to M


The following are results from the provincial exhibition:


 

2019 HOOKED RUGS RESULTS:

J1 Geometric and oriental design (Azeri and adapted quilt patterns). Mat or wall hanging, woven woolen material, any size: 1. Betty Callaghan

J2 Shaded technique, mat or wall hanging, woven woolen dyed in colour valued swatches, or dip dyed, any size: 1. Shirley Good

J3 Small pictorial design, mat or wall hanging, woven woolen material, max. size 520 sq. inches: 1. Shirley Good; 2. Betty Callaghan

J4 Large pictorial design, mat or wall hanging, woven woolen material, min. size 520 sq. inches: 1. Gail Taylor; 2. Betty Callaghan

J5 Small primitive or wide cut, mat or wall hanging, woven woolen material, max. size 520 sq. inches: 1. Joan MacGillivray; 2. Betty Callaghan

J6 Large primitive or wide cut, mat or wall hanging, woven woolen material, min. size 520 sq. inches: 1. Charlene Miller; 2. Shirley Good; 3. Joan MacGillivray

J7 Decorative or functional article, woven woolen material, any design (i.e. chair cover or bench pad, placemats, framed novelty, etc.): 1. Shirley Good; 2. Betty Callaghan; 3. Margaret McQuaid

J9 Floral design, traditional mat or wall hanging, wool yarn: 1. Betty Callaghan

J10 Mat or wall hanging, wool yarn, design other than floral: 1. Deborah Ramsay; 2. Betty Callaghan

J11 Decorative or functional article - wool yarn (i.e. chair pad, placemats, coasters, etc.): 1. Betty Callaghan

J12 Beginner - mat, any design, hooked by a novice (less than 3 years experience), woven woolen material or wool yarn. max. size 480 sq. inches): 1. Blair McKenna

J13 Original design, woven woolen material or wool yarn, any size: 1. Betty Callaghan; 2. Blair McKenna

J14 Alternate fabrics and/or techniques, mat or wall hanging, any fabric and yarn or combination. May use embellishments, any size: 1. Marolyn Dodge Matthews

2019 GOLDEN YEARS RESULTS:

K3 Afghan, crocheted: 1. Rita Smith; 2. Roma Larsen; 3. Anne McMullin

K4 Afghan, knitted: 1. Anne McMullin; 2. Rita Smith

K5 Rug, hooked: 1. Shirley Good; 2. Joan MacGillivray

K8 Cushion filled - any technique: 1. Roma Larsen

K9 Socks, plain: 1. Anne McMullin; 2. Roma Larsen; 3. Rita Smith

K10 Mitts, knitted: 1. Roma Larsen; 2. Rita Smith; 3. Anne McMullin

K11 Slippers, knitted: 1. Roma Larsen; 2. Rita Smith

K12 Needlework, yarn or floss, any fabric: 1. Hillegonda Visser; 2. Joan Leitch

K13 Painting or drawing in any medium: 1. Joan MacGillivray; 2. Charlotte Conrad; 3. Jack Coffey


2019 PHOTOGRAPHY RESULTS:

L1 Portrait, colour (one person): 1. Frances Lund; 2. Vanessa Bonnyman - Team Andrews Family; 3. Margaret Ellis - Team Ellis/Loo

L2 Portrait, black & white or sepia (one person): 1. Frances Lund; 2. Selena Ellis - Team Ellis/Loo; 3. Vanessa Bonnyman - Team Andrews Family

L3 Colour picture of animal(s): 1. Margaret Ellis - Team Ellis/Loo; 2. Jordan Ellis - Team Ellis/Loo; 3. Heather Bowlan

L4 PEI scene, colour - identify location on entry card: 1. Dawn E. Riley; 2. Marlee Gregory; 3. Margaret Ellis - Team Ellis/Loo

L5 Landscape or seascape (any location): 1. Margaret Ellis - Team Ellis/Loo; 2. Louise Andrews - Team Andrews Family; 3. Vanessa Bonnyman - Team Andrews Family

L6 Color family portrait: 3. Vanessa Bonnyman - Team Andrews Family

L7 Still life, colour: 1. Jordan Ellis - Team Ellis/Loo; 2. Frances Lund; 3. Vanessa Bonnyman - Team Andrews Family

L8 Flowers in bloom or fruit on vine, colour: 1. Frances Lund; 2. Margaret Ellis - Team Ellis/Loo; 3. Marlee Gregory

L9 Series of three prints, colour, any subject: 1. Vanessa Bonnyman - Team Andrews Family; 2. Margaret Ellis - Team Ellis/Loo; 3. Louise Andrews - Team Andrews Family

L10 Series of three prints, black and white or sepia, any subject: 1. Louise Andrews - Team Andrews Family; 2. Frances Lund; 3. Vanessa Bonnyman - Team Andrews Family

L11 Storyboard of 6-8 colour prints, depicting "Children in Action". Title required: 1. Melissa Morrow - Team Andrews Family; 2. Louise Andrews - Team Andrews Family; 3. Vanessa Bonnyman - Team Andrews Family

L12 Storyboard of 6-8 prints depicting PEI lifestyles (e.g. occupations and activities) and seasons. Include both themes. Title required: 1. Louise Andrews - Team Andrews Family; 2. Melissa Morrow - Team Andrews Family

L14 Audio-visual, 2-3 minute video. Can include photos, graphics, interviews, etc.: 1. Melissa Morrow - Team Andrews Family; 2. Jordan Ellis - Team Ellis/Loo

2019 ART RESULTS:

M1 Original oil or acrylic painting, scene: 1. Deborah Tremere; 2. Dawn E. Riley; 3. Ginette MacMillan

M2 Original oil or acrylic painting, still life: 1. Deborah Tremere; 2. Ginette MacMillan; 3. Lynn Coffey

M3 Original watercolour, scene: 1. Dawn E. Riley; 2. Marion Copleston; 3. Deborah Tremere

M4 Original watercolour, still life or flowers: 1. Dawn E. Riley; 2. Ginette MacMillan; 3. Deborah Tremere

M5 Original pastel drawing, scene: 1. Deborah Tremere

M6 Original pastel drawing, still life or flowers: 1. Deborah Tremere

M7 Original black and white drawing: 1. Ginette MacMillan; 2. Elizabeth Evans; 3. Donna Thompson

M8 Painting or drawing in any medium, real life, people, activity: 1. Deborah Tremere; 2. Ginette MacMillan; 3. Lynn Coffey

M9 Painting or drawing in any medium, portrait: 1. Deborah Tremere; 2. Ginette MacMillan; 3. Lynn Coffey

M10 Painting or drawing in any medium, real life, people, activity: 1. Lynn Coffey; 2. Deborah Tremere; 3. Elizabeth Evans

M11 Semi-abstract or abstract artwork in any medium, pencil, drawing, painting, etc.: 1. Shirley McCurdy; 2. Deborah Tremere; 3. Lynn Coffey

M12 Graphic design, poster, pamphlet, etc.: 1. Melissa Morrow - Team Andrews Family

M13 Mixed media collage, using found and created material. Use newspaper or magazine clippings for subject matter: 1. Marion Copleston; 2. Melissa Morrow - Team Andrews Family

M14 Any other, not listed above, any medium, painting/drawing: 1. Shirley McCurdy; 2. Lynn Coffey; 3. M.G. Mabey

back to top